kettlebell.sk

História kettebellu

Kettlebell má bohatú medzinárodnú históriu. Trénovanie s KB v podobe, v akej ho poznáme dnes, pochádza z Ruska. KB boli ale pôvodne využívané v tréningoch bojovníkov a atlétov po celom svete. Existujú špekulácie, ktoré zastávajú názor, že dobové KB využívali už starý grécky atléti či gladiátori tisíce rokov dozadu.

Taktiež je už dnes známe, že bojový mnísi slávneho kláštoru Shaolin využívali žulové náradie v tvare vysiaceho zámku (v angličtine je zaužívaný názov pre toto náradie padlock) ako cvičebný nástroj. Padlocky sú obdĺžnikovo vyzerajúce kettlebelly, tiež známe ako Čínske Kettlebelly.

V moderných dejinách si svoje miesto vo svete našli kettlebelly v období okolo roku 1900 u dobových silákov v Európe, USA, Kanade. Ako príklady uvediem Arthur Saxon, Sig Klein, Louis Cyr či Eugen Sandow, len aby som vypichol pár zvúčných mien. Pre toto obdobie by som ešte spomenul, že aj prvé príručky o bodybuildingu a silovom trénovaní mali všetky v sebe zakomponované cviky s KB. Príkladom je manuál Gordona Andersona z roku 1897.

V polovici 20. storočia sa začali vyrábať klasické činky s rúčkou s možnosťou prerobenia na KB. Takto sa ku tréningu s KB dostal aj Bruce Lee, čomu je aj dôkazom kniha “Bruce Lee, The Art of Expressing the Human Body”, v ktorej využíva KB na tréning chrbtových svalov.

Všetci spomenutí západní siláci z doby okolo roku 1900 trénovali rovnako ako ruský siláci a atléti s kettlebellmi. Avšak zatiaľ čo sa postupne zo západného sveta kettlebelly vytratili, v Rusku sa im začalo nesmierne dariť. Všetci - od prostého obyvateľstva, cez armádu, až po olympijských atlétov cvičili s kettlebellmi. V roku 1948 sa konala v Rusku prvá kettlebellová súťaž. Neskôr sa kettlebell (alebo girya, ako sa toto náradie v Rusku nazýva) stal ruským národným športom.

Pred pár rokmi (rok 2002) spustil kettlebellový guru Pavel Tatsouline v Amerike novú lavínu cvičenia s kettlebellom, a dnes sme vďaka nemu svedkami oprášenej slávy tohto nadčasového zázraku. A myslím si, že ak má nejakému posilňovaciemu nástroju prischnúť prívlastok nadčasový, tak je to bezpochyby práve KettleBell! Viac o novej ceste kettlebellov na západ v článku Cesta na západ.

Fotogaléria k článku

Akcia v obchode

Čo je nové

Obchod

Kettlebell je nástroj pre každého! Tak neváhajte a vojdite do nášho internetového obchodu, kde aj vy ľahko a jednoducho získate váš kettlebell a veľa iných vecí.
Poďte nakupovať!

Ako vyberať kettlebell?

Jedna z mnohých otázok, ktoré nejednému záujemcovi prebehnú hlavou pri zmienke o kettlebelloch, je podľa akých kritérií si vybrať správnu váhovú kategóriu pre svoj prvý kettlebell.
Chcete vedieť ako na to?

© 2007-2012 KETTLEBELL.SK | konverzný kurz 1 euro = 30,1260 Sk | podmienky používania stránky | pomoc | kontakt
design, spracovanie a hosting backbone.sk